سعیدی 2466 200 0919

کلید سازی شبانه روزی قلهک

کلید سازی شبانه روزی قلهک در سریع ترین زمان ممکن برای حل تمامی مشکلات شما، فقط با یک تماس, کلید سازان مجرب در کمترین زمان ممکن در تمامی نقاط قلهک آماده خدمت رسانی در محل می باشند.

کلید سازی شبانه روزی قلهک

۰۹۱۰۴۹۹۴۳۲۳ – ۰۹۱۹۴۲۲۱۷۸۹

کلید سازی شبانه روزی قلهک

قلهک محله‌ای است واقع در منطقه ۳ شهرداری تهران. قلهک از شرق به خیابان شریعتی، از غرب به دروس و از شمال به حدود باغ سفارت بریتانیا منتهی می‌شود.

خیابان یخچال یکی از خیابان‌های اصلی محله قلهک و دروس است.

این منطقه از گذشته‌های دور دارای چندین رشته قنات بوده که برخی از آن‌ها هنوز جاری هستند.از محل‌های قدیمی شمیران است.
محتویات

قنات‌ ها : در گذشته آب منطقه قلهک از هفت رشته قنات تأمین می‌ شد که مهم‌ترین آن‌ ها دو قنات موجود در باغ سفارت بریتانیا و دیگری قنات جاری در باغ قوام السلطنه بوده‌ است. آب قنات جاری در سفارت که بسیار پرحجم و همچنان جاری است، درختان چنار کهنسال منطقه را سیراب می‌ کند. در منطقه قلهک دارای ۲ مسجد به نام‌ های مسجد جامع و مسجد اعظم قلهک وجود دارد که قدیمی‌ ترین مسجد مسجد اعظم قلهک می‌ باشد که در آن در روزهای تاسوعا و عاشورا نخل قلهک برای ایام سوگواری بیرون آورده می‌ شود و هم چنان این سنت ادامه دارد.

هم چنین حمام اهالی قلهک واقع در خیابان جلالی جنب بن‌بست شریعتی می‌ باشد که به نام گرمابه حافظ تا چندین سال پیش معروف بوده‌ است که در حال حاضر تعطیل می‌ باشد که قدمتی بیش از ۸۰ سال دارد که تاریخ به وجود آمدن آن مشخص نیست ولی شواهد نشان می‌دهد که آب قنات که از سفارت انگلیس وارد حوضچه حمام می‌ شده و کوره پزخانه توسط برگ درختان و الوار سوزانده شده آب گرم می‌شده و اهالی استحمام می‌ کردند که پس از لوله‌کشی آب و گاز دوش حمام نصب شده‌ است. این حمام پیشتر به صورت خزینه بوده‌ است.

در قلهک یک کوچه به نام کوچه سجاد که در قدیم به «کوچه ده» معروف بوده که اهالی قدیمی در این محل زندگی می‌ کردند که در حال حاضر هم هستند ولی به دلیل ساختمان نوساز و افراد جدید به این محل آمده‌ اند که بافت قدیمی به سبک جدید تغییر شکل داده است.
تاریخچه: منطقه قلهک به‌طور خاص به «کوچه سجاد» معروف بوده و پیش از آن «کوچه ده» نام داشته که اشاره‌ای به ده قدیمی قلهک در این منطقه است. قلهک در گذشته از آبادی‌های توابع شمیران محسوب می‌شده‌است.

در سال ۱۲۵۱ قمری محمد شاه تمامی امتیاز مالکیت زمین‌ های مناطق قلهک و زرگنده را به ترتیب به دولت‌های بریتانیا و روسیه واگذار کرد. پس از آن و در دوره سفارت سر جان کمپبل وزیر مختار بریتانیا در ایران، بریتانیایی‌ها تغییرات گسترده‌ای در قلهک انجام دادند و باغ تابستانی سفارت و واحدهای منطقه مسکونی کارکنان خود را در قلهک بنا نهادند. امتیاز مالکیت قلهک تا دوران پادشاهی رضا شاه (١٣٣٠)در اختیار بریتانیا باقی ماند و پس از آن با الحاق قلهک به کلانشهر تهران، مالکیت زمین‌ های منطقه به شهر تهران واگذار شد و تنها باغ سفارت در اختیار دولت بریتانیا باقی ماند.

قلهک محل مجادلات سیاسی و تحصن آزادی خواهان، خصوصاً در زمان مشروطیت نیز بوده‌ است. پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط بریگاد قزاق، از آن جا که دولت بریتانیا مخالف سیاست‌های روسیه در ایران بود، به آزادی‌ خواهانی چون دهخدا، تقی‌ زاده و معاضد الملک و دیگرانی که از مجلس جان سالم به دربرده بودند، پناه داد.

سپس سفارت بریتانیا به دستور ولادیمیر لیاخوف محاصره شد، اما سرانجام با دخالت سفیر بریتانیا همه پناهندگان از ایران خارج شدند.

 

 

تاریخ انتشار: 2019/12/18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نظرات مشتریان