انواع کلید درب اتاق

آشنایی با انواع کلید درب اتاق

درباره تاریخچه کلید چه می‌دانید؟!

از گذشته‌های دور مسئله حفظ امنیت برای مردم مهم بوده، به‌طوری‌که از معابد خدایان باستانی تا کاخ پادشاهان و حتی خانه‌های مردم معمولی هم حفاظی برای مراقبت داشت و هم از کلیدهای مخصوص زمان خودشان استفاده می‌شد. با این حساب بر اساس شواهد باستان‌شناسی چندان هم نمی‌توان استفاده از کلید و قفل را به زمان امروز مربوط دانست.

اگرچه در گذشته حفاظ و کلید شکل ساده‌ای داشت ولی در دوران ما و به لطف پیشرفت تکنولوژی به‌قدری همه چیز تغییر کرده که هر بار یک قفل ضدسرقت، یک مدل دوربین مداربسته امنیتی و یک نوع قفل و کلید جدید وارد بازار می‌شود. به همین بهانه امروز تصمیم گرفتیم تا کمی بیشتر درباره انواع کلید مناسب برای درب اتاق صحبت کنیم.

مجموعه امداد کلید با ارائه خدمات کلید سازی شبانه روزی در تمام نقاط تهران، بهترین انتخاب شما برای رسیدگی به مشکلات مربوط به قفل و کلید، تعویض قفل و نصب بهترین درب‌های ضدسرقت است تا امنیت خانه، مغازه و محل کار را در بالاترین حد حفظ کنید. در ادامه برای آشنایی با انواع کلید درب اتاق با ما همراه شوید.

نگاهی به تاریخچه کلید

بیایید خیلی خلاصه و سریع با تاریخچه کلید آشنا شویم. بر اساس آنچه در باستان‌شناسی یافت شده قدیمی‌ترین کلید جهان به تمدن مصر، بابل و میان‌رودان تعلق داشته است. این کلیدها معمولاً چوبی، حجیم و سنگین بودند و دندانه‌های بزرگی هم داشتند و برای حفاظت از خزانه، انبار و قسمت‌های مهمی که امکان سرقت داشت، استفاده می‌شدند. بعدها این تکنولوژی به ایران، روم و سایر نقاط دنیای باستان هم رسید و به‌مرور تبدیل به کلیدهای کوچک‌تری از جنس برنز و آهن شد تا اینکه در قرن بیستم و دهه هشتاد میلادی همه چیز تغییر کرد و تقریباً تبدیل به شکل امروزی شد.

 

تاریخچه پیدایش کلید

ساخت کلیدهایی ساده با شیارهای منحصربه‌فرد

در اواسط دهه هشتاد میلادی، لینوس ییل که مهندس مکانیک ساکن آمریکا بود همراه با پسرش کلیدهایی را به مرحله تولید انبوه رساند که شیارهای ریز و منحصربه‌فرد داشت و مسطح بود. این کلیدها دقیقاً ساده‌ترین فرم کلیدهایی هستند که امروزه استفاده می‌کنیم.

 

کلید و قفل های ساخته شده توسط لینوس ییل

تغییر دنیای کلیدها و حفظ امنیت

علاوه بر ساخت کلیدهای جدید که سبک بود و امنیت متوسطی داشت، صنعت حفظ امنیت به‌قدری پیشرفت کرد که کلیدهای ساده با شیارهای خاص خودشان کم‌کم تبدیل به مدل‌های دیجیتال شدند.

امروزه معمولاً برای درب‌های ضدسرقت از کلیدهای خاص و متفاوت لوله‌ای استفاده می‌شود که آن هم شیارهای خاص خودش را دارد. درعین‌حال بسیاری از مردم همین کلیدها را هم کنار گذاشتند و سراغ قفل‌های رمزدار و دیجیتال رفتند. در شرکت‌های بزرگ هم روش هتل‌ها در پیش گرفته شد تا برخی از نقاط حساس با کلیدهای کارتی مخصوص باز شود یا گیت مخصوص برای عبور و مرور داشته باشد. این گیت‌های امنیتی که در شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های دولتی و بانک‌ها دیده می‌شوند دیگر به کارت، رمز یا کلید نیازی ندارند و فقط با اثر انگشت یا تشخیص چهره باز می‌شوند تا امنیت در بالاترین سطح ممکن حفظ شود.

 

استفاده از کلید کارتی

کلیدهای ساده و خانگی

ساده‌ترین نوع کلید که برای درب اتاق هم استفاده می‌شود به کلید خانگی مشهور است. این کلید شکل ظاهری مسطح و ساده‌ای دارد و معمولاً بر حسب نوع قفل دو لبه، سه لبه، چهار لبه و یا پنج لبه است.

اگر دقت کنید روی این کلیدها برآمدگی‌هایی می‌بینید که به آن شیار می‌گویند. این شیارها و پین‌ها هستند که مشخص می‌کنند هر کلید برای چه قفلی مناسب است و اگر کلید به‌خوبی برش نخورد ممکن است یا قفل را باز نکند یا قفل را به‌مرور خراب کند.

کلیدهای یک لبه

کلیدهای یک لبه تقریباً کلیدهای پیشرفته‌ای هستند که باز کردن آن‌ها چندان هم ساده نیست زیرا شیارهایی دارند که مخصوص یک سری از قفل‌های خاص است. در نتیجه این کلید تا زمانی که کامل درون قفل نباشد، کارنکرده و یا اصطلاحاً درون قفل نمی‌چرخند.

این مدل کلیدها اگر به‌خوبی برش نخورند، ممکن است در قفل نچرخیده یا به‌مرور منجر به هرز شدن در بشود. درصورتی‌که با چنین مشکلی مواجه شدید بهتر است حتماً با نزدیک‌ترین شعبه امداد کلید به محل زندگی‌تان تماس بگیرید تا برای تعویض قفل و ساخت کلید جدید اعزام شوند زیرا قفل هرز شده امنیت پایینی دارد و امکان سرقت را افزایش می‌دهد.

امداد کلید با چندین شعبه فعال از جمله کلید سازی شبانه روزی شهرک غرب، شعبه کلیدسازی شمال تهران، جنوب، شرق و حومه پایتخت تمامی خدمات مربوط به باز کردن قفل در اتاق و انواع درب را برطرف می‌کند.

کلیدهای دو لبه و چهار لبه

نوع دیگری از کلیدها که برای درب اتاق و کمد مناسب است به کلیدهای دو لبه و چهار لبه مشهور است. این کلیدها همان‌طوری که از نامشان مشخص است دو یا چهار لبه، برجستگی و برآمدگی دارند که همان شیارهای کلید هستند.

کلیدهای دو لبه و چهار لبه امنیت بالایی دارند و باز کردن قفل‌هایشان بدون کلید تقریباً زمان‌بر و سخت است چون قلق خاصی دارد. درصورتی‌که قفل‌های اتاق یا منزل شما کلیدهای دو لبه یا چهار لبه داشت و دچار مشکل شد، باز هم بهترین کار تماس با امداد کلید جهت تعویض مغزی و توپی در است، زیرا هرگونه دست‌کاری‌کردن قفل به‌شدت روی امنیت آن مؤثر است.

 

کلید در انواع مختلف

آشنایی با خدمات امداد کلید

امداد کلید مجموعه بزرگ کلیدسازی شبانه‌روزی و سیار در پایتخت است که در تمام نقاط تهران چندین شعبه اصلی و فعال دارد. درصورتی‌که نیاز به خدمات کلیدسازی حرفه‌ای داشتید می‌توانید با شماره 09192002466 تماس بگیرید تا تیمی از نزدیک‌ترین شعبه به محل شما مثلاً کلید سازی شبانه روزی تهران پارس یا شعبه غرب تهران، شعبه شمال یا جنوب و حتی حومه شهر به محل اعزام شود.

تمامی خدمات کلیدسازی از تعویض قفل و توپی در تا خدمات پیشرفته‌تری مانند ساخت انواع ریموت پارکینگ، ساخت انواع سوئیچ موتورسیکلت، ساخت انواع سوئیچ کددار خودرو، باز کردن و نصب قفل ضدسرقت، باز کردن و نصب قفل رمزدار و دیجیتال برای افزایش امنیت محل زندگی یا کار شما توسط مجموعه امداد کلید انجام می‌شود.

در ضمن، تمامی دستمزدهای مجموعه امداد کلید منصفانه و بر اساس مصوبه اتحادیه است و تیم تضمین می‌کند تا در زمانی کوتاه بهترین خدمات را به شما ارائه دهد. در تمام طول هفته و 24 ساعت شبانه‌روز می‌توانید برای هرگونه مشکل مربوط به قفل و کلید با مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس فوری